Rak piersi, a substancje w naszym otoczeniu - czego się wystrzegać?


Statystyki są nieubłagane – co 8 kobieta przejdzie przez piekło raka piersi. Corocznie na świecie z tego powodu umiera 40.000 kobiet. Co oprócz regularnych badań piersi możemy zrobić dla siebie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania?

Ostatnie badania pokazują związek niektórych substancji używanych w kosmetykach ze zwiększoną zachorowalnością na raka piersi. Bisfenol A, ftalany i parabeny to bardzo popularne środki chemiczne, które zostały połączone w różnych badaniach z rakiem piersi. Kluczem jest unikanie ekspozycji na nie poprzez czytanie etykiet i dokonywanie świadomych wyborów jeżeli chodzi o zakup żywności, środków czystości i produktów do pielęgnacji ciała. A jak to zrobić?

BISFENOL A (BPA)


Hormon ten jest chemicznego pochodzenia i występuje niemal wszędzie. Badania laboratoryjne wykazały, że BPA jest związany z przyspieszonym dojrzewaniem płciowym, co jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia raka piersi. Ponadto BPA sam w sobie może powodować przekształcenie zdrowych komórek piersi, w te zmutowane, a także obniżyć skuteczność działania leków na raka piersi.

Jak go unikać?
  • nie kupować żywności w puszkach (środek jest pokryty BPA) lub wybierać te z deklaracją „BPA free”.
  • nie kupować butelek plastikowych  dla niemowląt i małych dzieci, lub szukać te, które są wolne od BPA.
  • przechowywać jak najczęściej żywość w pojemnikach szklanych
  • upewnij się, że zabawki plastikowe, którymi bawią się Twoje dzieci są wolne od BPA.

FTALANY


W dużym uproszczeniu ftalany to środki chemiczne dzięki którym tworzywa sztuczne są miękkie i giętkie. Są one również składnikiem wielu odświeżaczy powietrza, detergentów, lakierów do paznokci, perfum, zabawek, zasłonek prysznicowych...

Jak ich unikać?
  • Unikać wyrobów plastikowych z PVC.
  • Zostaw na półce sklepowej syntetyczne odświeżacze powietrza czy świece zapachowe - zainwestuj w olejki eteryczne.

PARABENY


Parabeny są szeroko stosowane jako środki konserwujące w kosmetykach. Mogą one być absorbowane przez skórę i wiele badań wiąże je ze zwiększeniem zachorowalności na raka sutka. W przeprowadzonych badaniach wykryto ślady parabenów w 99% procentach tkanek zajętych nowotworem, 60% próbek zawierała przynajmniej pięć parabenów.

Jak ich unikać?
  • Czytajmy etykiety!!! Unikajmy kosmetyków, w których składzie znajdujemy parabeny. Zachęcam również do odwiedzenia stronki, którą bardzo często się posiłkuję, a mianowicie EWG. Znajdziemy tam listę składników z ich oceną szkodliwości (od 0 do 10, im niższe wskazanie, tym składnik bardziej bezpieczny).
To tylko 3 z najczęściej pojawiających się w naszym życiu środków chemicznych o udowodnionym szkodliwym wpływie na zdrowie. Unikanie ekspozycji na nie to już bardzo dobry i łatwy pierwszy krok aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Pamiętajmy, że MUSIMY dbać o siebie same, bo nikt za nas tego nie zrobi.

Uściski,

EkoholistkaŹródło:1. Ecowatch2. BCERC3. NCHN4. EHN5. HNGN6. BCF
NowszeWpisy StarszeWpisy Strona główna