Wszędzie spotykamy się z nagonką, że cukier to samo zło,
że to krótka droga do otyłości, cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. W
zamian oferują nam wersje „light”. Wow, jak fantastycznie, że tak o nas dbają!
Czujecie już ten podstęp?
Aspartam, bo o nim dziś mowa, to moim zdaniem największa
trucizna naszych czasów tuż obok fluoru. Znajdziecie go w gumach do żucia,
produktach „light”, słodzikach, a nawet lekarstwach. O aspartamie możnaby
napisać książkę, a fabuła przypominałaby wątek z filmu „Raport Pelikana”.
Postaram się zebrać w pigułkę parę ciekawostek, które znalazłam w sieci.
- Aspartam (E951) składa się z 3 substancji: 40% kwasu asparginowego, 50% fenyloalaniny, 10% alkoholu metylowego. Kwas asparginowego w nadmiarze powoduje obumieranie komórek nerwowych. Fenyloalanina z kolei zaburza równowagę między noradrenaliną a serotoniną, co skutkuje zaburzeniami nastroju, atakami paniki, czy depresji. Alkohol metylowy to z kolei bardzo trujący związek, który jest redukowany do formaldehydu (związek arinatyczny 5000 razy bardziej toksyczny od alkoholu), który z kolei nie jest wydalany ani rozkładany, tylko gromadzi się w tkankach. (LINK).
- Pierwotnie, przed wprowadzeniem do powszechnego użycia, aspartam był na liście Pentagonu figurując jako broń biochemiczna.
- Aspartam oskarża się o powodowanie nowotworów mózgu. W grupie 80 szczurów poddanych ekspozycji na aspartam, 12 zachorowało na raka, jednak późniejsze doniesienia wskazywały, że zwierząt u których rozwinęły się guzy było więcej. Naukowcy wycinali je fałszując w ten sposób statystyki. W innym eksperymencie doświadczalne małpy dostawały aspartam rozpuszczony w mleku, które spowalnia przyswajanie toksyn, a mimo to padła 1 czy 2 małpy spośród 7 testowanych, a 4-5 miało ataki padaczki.
- Kolejne badania wskazują na szkodliwe działanie aspartamu na płód i późniejszy rozwój potomstwa (LINK - pełny dostęp jest płatny), a inne z kolei na negatywny wpływ na zdolność uczenia i zapamiętywania. (LINK).
- Negatywny obraz aspartamu próbowała przełamać European Food Safety Authority (EFSA), która opublikowała ok. 600 badań udowadniających,że aspartam jest bezpieczny (LINK). Analizy te zostały jednak skrytykowane ze względu na dobór badań oraz autorów, z których 13 na 17 jest powiązanych z koncernami spożywczymi (LINK). Wiadomo, nikt nie pluje w swoje gniazdo… Jak widzicie kontrowersji na temat aspartamu nie brakuje.
- Antybiotyk dla dzieci - Augmentin firmy Glaxo;
- "Witaminki" dla dzieci: Marsjanki, Sanostol, Vibovit Junior, Pikovit;
- Doppelherz, Vicard, Centrum, Calcium Pliva;
- Tabletki musujące "Activ" firmy Krüger, Plusssz;
- Calcium Forte z serii Zdrovit, Tantum Verde, tabletki do ssania na gardło: Cholinex, Propolki, Sebidin, Propolis Forte, tabletki Tymianek i Podbiał;
- Apap C Plus, Witamina C 1000mg z Additiva, Rutinacea Complete, Gripex, Fervex, Vitaral, Ascalcin, Niquitin, Riflux, Odnovit;
- Sueremin syrop
- Pectodrill syrop/tabletki do ssania
Jeżeli jeszcze Was nie przekonałam, obejrzyjcie film
poniżej.
Więcej do poczytania:
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/aspartam-w-aptece-w-produktach-przeznaczonych-dla-dzieci-2-2013-07
http://wieszcozjesz.blogspot.com/2013/10/aspartam-najbardziej-kontrowersyjny.html
0 komentarze:
Prześlij komentarz